Hogyan közlekedjünk a jeges úton?
A havas, latyakos, jeges vagy éppen az ónos eső miatt csúszós utak képesek megbénítani a közlekedést és nem csak az autósok számára, hanem a gyalogosok tekintetében is, így ők is lassabban jutnak el egyik pontból a másikba. A statisztikák azt mutatják, hogy évente megközelítőleg 50-60 olyan nap van, amikor az illetéseknek gondoskodniuk kell a lehullott hó eltakarításáról vagy éppen a csúszásmentesítésről. Az adott útszakasz kezelőinek fő feladata a felületérdesítés, de az olvasztásos eljárást is sok esetben alkalmazzák. Az út fenntartójának szükséges gondoskodnia az érintett útszakasz megtisztításáról, viszont a járda rendbe rakását a hozzá tartozó ingatlan tulajdonosának vagy kezelőjének kell elvégeznie, egészen az úttestig bezárólag.
Törvény azt is szabályozza, hogy belterületi közterületen, kizárólag olyan anyag használható a síkosságmentesítésre, ami nem károsítja a növényzetet, tehát az utak, járdák, kerékpárutak mentén található fák, illetve bokrok épségét szem előtt kell tartania az érintett személyeknek. Éppen ezért ma már erre a célra nem szabad sót használni, ugyanis a cél a kloridhatás lecsökkentése a lehető legminimálisabbra.
A rendelet ugyan nem mondja ki, hogy mit lehet használni, tehát ezt minden esetben az útüzemelő döntése, de napjainkban egyre inkább előtérbe kerülnek a környezet védelmével kapcsolatos szempontok. Erre vonatkozóan az EU-ban sincs egységes szabályozás, pedig nem lenne hátrány, ha szakhatóságilag meg lennének határozva olyan anyagok, amelyek környezetbarátak. A só helyettesítése történhet zeolit, zeocal, kalcium-klorid-pehely és acetát felhasználásával is, ezeknek az árát megkérik a gyártók, így sokaknak marad a mulcs, a homok, a fűrészpor, a fahamu, valamint a faforgács.
Mire figyeljünk vezetés közben?
Autózás közben ilyenkor éberebbnek kell lennünk, lehetőleg törekedni a lassításra és uralma alatt tartani a gépjárművet. Érdemes figyelni az úttest tükröződését is, valamint a mellette lévő növényzetet, hogy van-e rajtuk például zúzmara. A tél tehát nagy kihívást és odafigyelést jelent az autósoknak, az időjárás kiszámíthatatlansága bizonytalanságot jelent. Ebben az időszakban ügyeljünk a biztonságos követési távolság betartására és a menetsebességet is igazítsuk a körülményekhez. Igyekezzünk a csúszós úton elkerülni a hirtelen fékezést is.
Nézze meg korábbi blog bejegyzésünket is: Mit érdemes tudni a hóláncokról?