Tudnivalók az ablaktörlő lapátokról
Az ablaktörlő lapát az egyik legfontosabb, ugyanakkor nagyon elhanyagolt alkatrésze egy autónak. Mivel nincs folyamatos használatban, ezért sokszor csak akkor tűnik fel, hogy elhasználódott, amikor éppen a legnagyobb szükség lenne rá. Annak érdekében, hogy funkcióját be tudja tölteni, a gumi élnek jó állapotúnak kell lennie. Az idő előrehaladtával azonban ez a rész elkezd öregedni, különösen akkor, ha folyamatosan ki van téve az időjárási viszontagságoknak. Egy gondos sofőr ezért rendszeresen ellenőrzi, hogy megfelelően működik-e még az ablaktörlő lapátja, és amennyiben problémát észlel, a lehető leghamarabb cserél.
Szerepe vitathatatlan a biztonságos autózás során. Amennyiben egyáltalán nem, vagy csak minimálisan működik, úgy egy esőzés, vagy havazás alkalmával a szélvédőn egyszerűen nem lehet rendesen kilátni. Még egy napsütéses napon is probléma lehet abból, ha a kilátást akadályozó koszt szeretnénk lemosni az üvegről, hiszen az ablaktisztító folyadékot csak elmaszatolja ahelyett, hogy megtisztítaná a felületet.
Maga a technológia közel 120 éves, és ez idő alatt óriási innováción ment keresztül. A korabeli változatokkal az volt a legfőbb probléma, hogy szükség volt külön téli ablaktörlő lapátra, amely ellenállóbb volt a fagy ellen. A modernizációhoz hozzájárult a gumiipar technológiai fejlődése is, hiszen a központi eleme, a gumi él időtállósága és megbízhatósága ezen alapul. A rögzítésén is javítottak az autógyártók, hiszen ma már fém rugók egyenletesen feszítik meg a törlésért felelős részt a szélvédőre, míg korábban csak bizonyos pontokon volt felfogatás.
Melyek a leggyakoribb okok, amiért elkopik egy ablaktörlő lapát?
Kissé tévesen használják a köztudatban az ablaktörlő lapát kifejezést, hiszen nem az egész egység kopik el, hanem csak a gumi él. Ennek oka leggyakrabban az, hogy egyszerűen dörzsölésnek van kitéve, ami koptatja a felületét, így előbb utóbb hézagok keletkeznek és nem éri el a szélvédőt.
A mai napig az időjárás az egyik legkárosabb az ablaktörlő lapátra. Nyáron a magas UV sugárzás kezdi ki az élt, télen pedig a fagy, valamint a csapadék sem tesz jót. De problémát tud okozni, ha homokos, koszos a szélvédő, vagy éppen jeges, ami folyamatosan dörzsöli a felületet. Különösen gyorsan tönkre tud menni, ha szárazon használják, hiszen olyan erős lesz a súrlódás, hogy eldeformálja a gumi él felületét.
Amennyiben azt tapasztaljuk, hogy az ablaktörlő már nem tudja maradéktalanul megtisztítani a szélvédőt, úgy érdemes a legrövidebb időn belül felújíttatni, vagy cserélni az eszközt annak érdekében, hogy bármilyen időjárási viszony mellett biztonságosan autózhassunk.